Історія породи
Країна походження : Росія , Сибір .
Інші назви:
Arctic Husky
хаскі
Сибірська Лайка
Можливо , своїм зовнішнім виглядом сибірський хаскі схожий на вовка. Насправді ж хаскі - чистопородна собака. « Hasky » по- англійськи означає лайка . Відомі з давніх часів їздові собаки , що зустрічаються в різних районах , дали початок окремим породам північних собак. Предками сибірських хаскі вважають собак , що мешкають у північно- східній частині. Вперше ці тварини з'явилися у чукчів . Чукчам необхідно було розширювати мисливські території , і для цього потрібна була сильна витривала собака, здатна пересуватися на великі відстані і перевозити вантаж .
Наприкінці XIX - початку XX століття собак цієї породи вивезли до Канади і на Аляску , де їх використовували в гонках собачих упряжок , а також як їздових собак в селищах золотошукачів . Змішавши з місцевими собаками індіанців Аляски , хаскі утворили нову породу , перший стандарт якій зареєстрований в 1930 р. , а в 1938 р. відкрився Американський клуб любителів сибірських хаскі . Порода з'явилася в Європі в 1950 р. і була зареєстрована в FCI в 1966 р. Під час Другої світової війни хаскі використовувалися для пошуково -рятувальної служби. Сибірський хаскі ( Siberian Husky )
У Радянському Союзі до першої половини ХХ століття практично повністю була зруйнована система розведення національних порід , і тільки те , що Вільям Гусак та Вільям Медсен на початку XX століття і трохи пізніше Фоке Маул Ремсі і Івер Олсен купили цих собак у чукчів , допомогло вижити породі до XXI століттю. Зараз ця порода досить численна і набула поширення у багатьох країнах світу , в тому числі Сполучених Штатах і Великобританії. У Росії вона отримує нове визнання і в останні роки стає все більш популярною , завдяки тому , що собаки цієї породи дуже доброзичливі , рухливі й невтомні , віддані хазяїнові , прекрасні напарники в іграх для дітей. У Росії розроблений стандарт цієї породи , завдяки якому строго дотримується племінне розведення сибірського хаскі .
Хаскі - популярний учасник гонок на санних упряжках. Ця собака - насамперед вигляд легкості та швидкості . Вона прекрасно працює в упряжці , легко перевозить неважкі вантажі . В даний час використовується і в якості декоративної породи. Собака середнього зросту , красиво складена, відрізняється швидкістю рухів. Висота в холці для кобеля 53-60 см , суки - 51-56 см. Вага кобеля 20 - 27кг , суки - 16 - 23кг .
Порода визнана : CKC , FCI , AKC , UKC , KCGB , CKC , ANKC , NKC , NZKC , APRI , ACR .
Особливості та характер : це вірна , дружелюбна , спокійна , але разом з цим жива собака. Для хаскі необхідні серйозні фізичні навантаження , вона завжди готова до роботи. Ця тварина самостійний і самодостатній за характером. Рідко буває агресивним і не використовується як сторожа. Дуже охайна , легко обживається на новому місці і прекрасно себе почуває в міських умовах. Любить повозитися з дітьми.
Голова: середнього розміру, що не важка . Черепна частина пропорційна тілу , тім'я злегка закруглено у верхній частині. Перехід від чола до морди поступовий , не різко виражений .
Морда : середньої довжини і ширини. Відстань від кінця мочки носа до початку черепа повинна дорівнювати відстані від початку морди до потилиці . Мочка носа поєднується за кольором з забарвленням собаки. У собак будь-якого забарвлення взимку на носі з'являється рожева смужка - так званий « сніговий ніс». Губи мають пігментацію і не повинні бути пухкими . Прикус ножиці .
Очі : мигдалеподібної форми , помірно широко розставлені , злегка косо розташовані . Колір очей - коричневий або блакитний , коричневий - з вкрапленнями блакитного і навпаки. Допускаються очі і різного кольору , тобто кожне око - одного із згаданих кольорів.
Вуха : трикутної форми , середнього розміру , прямостоячі . Поставлені високо на голові і близько один до одного. Товсті , покриті густою шерстю.
Шия : піднята при стоячому стані собаки , середньої довжини , досить вигнута і піднята . Якщо тварина рухається риссю , шия витягнута , завдяки чому голова досить висунута вперед.
Корпус: статура компактне . Холка виражена. Спина пряма, міцна , середньої довжини. Поперек міцна, суха . Круп злегка скошений , але не сильно. Груди глибокі і потужна , хоча і не дуже широка . Ребра розходяться від хребта в сторони , але не заважають вільному руху . Кістяк міцний , мускулатура сильно розвинена. Пси зовні відрізняються від сук потужнішим кістяком і пропорціями тіла. Суки мають більш крихкий і витончений кістяк , але назвати їх слабкими можна.
Кінцівки : передні - виглядають помірно широко розставленими , обов'язково паралельними і прямими , лікті повинні щільно прилягати до тулуба , п'ястка злегка похилі. Довжина ноги від ліктя до пальців більше відстані від ліктя до холки тварини. Задні кінцівки - також паралельні і помірно широко поставлені . Потужні стегна , кут скакального суглоба досить виражений. Рухи - характерний алюр , рівний і легкий. Собака дуже швидка і легка . При погляді на тварину спереду , сліди не утворюють одну лінію.
Лапи: компактні , овальні , не довгі , з твердими подушечками . Між пальцями - густа шерсть. Якщо є прибулі пальці на лапах , їх можна видаляти. При русі лапи собаки залишаються прямими і не вивертаються ні всередину , ні назовні .
Хвіст : добре опушений , нагадує хвіст лисиці , посаджений він під лінією верху і піднятий над спиною красивим кільцем , особливо якщо собака знаходиться в настороженому стані. Хвіст не закручується набік і не лежить на спині , в спокійному стані хвіст випрямлен .
Волосяний покрив : шерсть не довга , але досить густа , що створює враження добре « одягненого » тварини. Підшерсток дуже м'який і густий , відмінно тримає ость , яка лежить гладко , що не настовбурчується . На хвості шерсть середньої довжини , рівномірно розподілена. У період линьки підшерстя у собаки не буває , для того , щоб надати тварині більш акуратну форму , його піддають тріммінгованію на баках і між пальцями . На інших ділянках триммінг не допускається і , в разі порушення , собака знімається з змагань.
Забарвлення: можливий практично будь-який: чорний , білий, з мітками й смугами по всьому тулубу . Чистий бурий або коричневе забарвлення (без білого) вкрай рідкісні , але не є дискваліфікуючими . Обов'язковою є маска на морді. Вона може мати безліч різних малюнків , які не зустрічаються у інших порід собак.
хаскі
... Крижана пустеля і упряжка собак , напружено працюють для свого господаря і друга. Собаки , вітер, сніг і збудження гонки ...
Хто знає, чому вовки , - предки хаскі , - провідні відокремлений спосіб життя стайних тваринний , подружилися з людиною , але цей союз був явно укладений на небесах. Це були два види живих істот , які змогли полегшити життя один одному і задовольнити обопільні потреби .
Можливо , напружена робота собак під керівництвом людини і привела до довгоочікуваної нагороді - створенню робочого компаньйона . Феноменальна працездатність , швидкісні якості , добра вдача - особливо цінуються в сибірських хаскі . Вони знамениті своїм спритністю , невтомністю , витривалістю , відрізняються дружелюбністю і неабияким мужністю.
Спочатку робота перший сибірських хаскі полягала в продовженні функцій стайнях тварин і мисливців. Розмір цих собак наводить на думку , що їх виводили зовсім не для їздовий роботи , а дружелюбність хаскі приводить до висновку , що вони жили з людьми на рівноправних умовах , у спільній боротьбі з природою , тільки так вони змогли вижити у важких умовах Півночі . Але в середині XIX століття на іншому континенті почали розгортатися події , які висунули цих собак з їх прекрасним темпераментом і красою на передній план як робочих собак. Цією подією була золота лихоманка на Алясці.
Аляска - це сувора країна , в якій ці їздові собаки змогли виконати своє призначення. Завдяки цьому людина змогла освоювати , торгувати і процвітати в цій дикій країні. Упряжка собак дозволила людині вижити і досягти певного прогресу . Люди дуже винахідливі в природному порушенні змагань між людьми , які влаштовуються для задоволення , тому з'явилися гонки їздових собак. У цьому виді змагань їздові собаки виконували своє завдання краще за інших учасників.
Але ці собаки зробили і інший вплив на собачий світ . Їх чудовий зовнішній вигляд , досконалі лінії і класичні відмітини чарували всіх , хто з ними стикався. Ця краса продовжувала розвиватися як на виставковому рингу , так і простими власниками домашніх собак , яких переповнювала гордість володіння такими прекрасними тваринами. лайки , сибірський хаскі
Хаскі володіють хорошою мускулатурою , вони не повинні мати надмірної ваги. Ребра мають добре виражену округлу форму , а донизу грудна клітка трохи ущільнюється ; завдяки такому своєрідному будові при досить потужному складення собак вдається досягти хорошій швидкості пересування. Рухи у хаскі відрізняються легкістю , граціозністю і відсутністю видимих зусиль , хорошим поштовхом задніх кінцівок ; лінія спини залишається нерухомою і прямий.
Хаскі можна вважати універсальною собакою , останнім часом ця порода стала дуже популярною , завдяки своєму урівноваженому характеру і вмінню пристосовуватися до життя з людиною. Особливою характеристикою хаскі є його темперамент . Сибірський хаскі відрізняється привітним доброзичливим характером , йому не властиві ні агресивність , ні надмірна лякливість . Однак якщо ви хочете завести сибірського хаскі , майте на увазі - ця собака норовлива і волелюбна .
Хаскі - робоча собака , цінують його , в основному за чудові робочі якості , а не за поступливість і беззаперечна слухняність . Наприклад , в « робочої » ситуації , коли треба зробити вибір - піти наказом господаря або завмерти перед тріщиною в льоду , подібний прояв характеру може врятувати життя. У звичайному житті така незалежність сподобається не кожному власнику.
Сибірські хаскі дуже погано піддаються тренуванню . Внаслідок цього заводити подібних собак новачкам не рекомендується. Якщо їх надовго залишати в бездіяльності і самоті , вдача сибірських хаскі змінюється на гірше : вони розривають навколо будинку землю , гризуть меблі і т. д. Особин даної породи незвичайно складно привчити до перебування всередині будинку , тому необхідні рання соціалізація і постійні тренування. їздові собаки , сибірський хаскі
Сибірські хаскі люблять зібратися разом (якщо ви тримаєте зграю їздових собак) і по -вовчому повить на місяць. Цікаво , що вони завжди раді пограти з господарем або іншими членами сім'ї. Дивна також здатність цих собак адаптуватися до самих різних умов . Жвава , надзвичайно витривала , пристосована до життя на природі собака має схильність до мандрів , і тому необхідний постійний контроль за ним , особливо коли собаку містять в сільській місцевості.
Як компаньйон ласкава , дружелюбна , спокійна і товариська. Вона чуйна і пильна , але не агресивна і, як правило, не виявляє захисних якостей охоронної собаки - т. к. довірлива до сторонніх. Не агресивна і по відношенню до інших собак . Утримувати собаку поза будинку рекомендується в міцних вольєрах з високою огорожею . Потрібні інтенсивні фізичні вправи.
У місті хаскі відчуває себе чудово. Собака охайна , шерсть її не має запаху. Необхідно один раз на тиждень чистити шерсть щіткою , а в період сезонної линьки вичісувати - линяють сибірські хаскі сильно. У сибірських хаскі підчас відзначаються захворювання, що мають генетичну природу До них відносяться: дисплазія кульшових суглобів , прогресивна ниркова атрофія , катаракти , дерматити , викликані дефіцитом цинку в організмі. Іноді мають місце ураження рогової оболонки очей. Сибірські хаскі потребують активному способі життя. Середня тривалість життя сибірських хаскі становить близько 11-13 років.
В останні десятиліття користується все зростаючою популярністю і у спортсменів , і у любителів домашніх тварин. Мода на хаскі привела навіть до парадоксу : в середині 80 -х років паризькі модельєри поміщали собак цієї породи поряд з манекенницями , одягненими в костюми з чорної блискучої шкіри : північна робоча упряжная собака стала модним і престижним аксесуаром , на зразок сумочки з крокодилячої шкіри. Однак навряд чи варто звертати увагу на ці примхи: хаскі - собака універсальних достоїнств , які забезпечать цій породі набагато більш довготривалу популярність і надійне майбутнє , ніж коли-небудь мав будь-який предмет моди.