Як правильно виховати Хаскі

Виховання цуценяти справа дуже відповідальна , але вдячна . Якщо ви хочете виховати свого цуценя слухняним , охайним , життєрадісним , не шкодуйте на це ні часу, ні сил. Починати виховання щеняти слід якомога раніше , оскільки в ранньому віці собака краще сприймає команди і швидше вчиться .
 
Кожен щеня володіє не тільки певними рисами характеру , властивими породі , до якої він відноситься , а й індивідуальними особливостями , що слід враховувати , приступаючи до навчання і дресируванню.
 
Щеня в період свого дорослішання проходить кілька етапів розвитку , які у собак різних порід наступають у різний час . Кожен етап характеризується певними особливостями в поведінці цуценяти , що слід враховувати при його навчанні та вихованні .
 
Етап соціалізації цуценя - це період його активного знайомства з навколишнім світом. Доводиться він на віковий період від 8 до 12 тижнів , якраз в той час , коли він з'являється у вашому домі. У цьому віці щенята дуже рухливі і цікаві: малюки із завзятістю досліджують і випробовують на міцність всі предмети нової обстановки в хазяйському будинку . Цуценя дуже цікавлять різні звуки : голоси , що доносяться з телевізора або радіоприймача , шум, що виникає при роботі побутових при борів , телефонні дзвінки та інші звуки.
 
Ваш вихованець в цей період знайомиться з безліччю нових явищ і речей: це меблі в квартирі , квіти і дерева на вулиці , птиці за вікном , можливо , якісь тварини , які є у вашому домі (кішки , хом'яки ) .
 
Зазвичай до інших живих істот цуценята ставляться з дружелюбним цікавістю. Вони обнюхують своїх нових знайомих , а гучний гавкіт малюка всього лише звичайна реакція на незнайомий предмет .
Період соціалізації вважається найбільш підходящим для освоєння азів дресирування. У цей час вам вже слід приступати до навчання цуценя загальним командам і активно привчати його до дисципліни. У цей час щеня повинен успішно виконувати такі команди господаря , як " Місце ! " і " До мене ! " , а пізніше освоювати вже більш складні завдання - команди " Лежати ! " , " Сидіти ! " , " Фу! " .
 
У віці 8-12 тижнів щеня володіє підвищеною збудливістю і нестійкою психікою. У цей період йому просто необхідно ваше уважне , чуйне і дбайливе ставлення . Треба пам'ятати , що стресові ситуації у цуценяти можуть виникнути не тільки в результаті перевтоми , а й, наприклад , при проведенні лікувально -профілактичних маніпуляцій , вакцинації у ветеринара і т. п. Тому , збираючись у ветеринарну клініку , захопіть з собою небудь ласощі , щоб відвернути увагу вашого вихованця від страшних його процедур.
При вихованні собаки потрібно дотримуватися відоме правило про те , що будь-які крайнощі шкідливі. Безмежна любов , як і надмірна суворість у спілкуванні зі своїм вихованцем , не допоможе вам виростити хорошу собаку.
Дуже важливо з перших днів спілкування з цуценям дати йому зрозуміти , що він завжди повинен підкорятися господареві. Цей навик намагайтеся виробляти у нього навіть під час гри. Чарівна зовнішність цуценя і його добродушний характер часто ведуть до того , що собаку з дитинства дуже балують . Покарання в цьому разі не приносить цуценяті особливого засмучення , і він може стати примхливим і свавільним .
 
Тут неодмінно треба сказати про агресивність , яка все-таки може бути присутнім в поведінці маленького цуценяти і яку часто не приймають всерйоз. А це в корені неправильно . Цуценяті треба з самого початку рішуче показати , що існує субординація у відносинах з людиною. Часто ж буває так , що господарі тільки сміються , якщо щеня гарчить або намагається вкусити , наприклад , у відповідь на спробу поправити йому вуха під час їжі. Тому буває неможливо у дорослого собаки відрізнити вроджену агресивність від неправильного виховання.
 
У деяких порід собак зустрічається схильність до переїдання , явно переважаюча потреби організму собаки. Тому самий тяжкий труд для господаря - тримати свою собаку в хорошій формі, не перегодовувати її, інакше вихованець стане товстим , млявим і малоактивним . Пам'ятайте , що хороша фізична форма - запорука бадьорості , життєрадісності і довголіття вашої собаки.
 
Найкраще починати виховувати щеня з моменту першого годування. Молоді собаки постійно переживають почуття голоду. Їх нюх добре розвинене , що дозволяє тваринам в точності визначити , які страви подаються на стіл господаря.
 
Тактика цуценя досить проста. Він сідає на підлогу в полі зору господаря і протягом декількох хвилин уважно спостерігає за тим , як той їсть. Зазвичай цього буває достатньо. Людина , дивлячись на нещасного , голодного цуценя , піддається почуттю жалості і дає йому шматочок зі столу. Ніколи цього не робіть ! Хоч раз поступившись у цьому питанні собаці , надалі ви вже не зможете наполягти на своєму. Щеня так і буде жебракувати , впевнений , що господар йому не відмовить . Допустивши подібне , ви не тільки втратите контроль над його раціоном , а й поставите під сумнів якість навчання вихованця.
 
Звичайно , складно спокійно сидіти за столом і їсти смачну їжу в той час , як собака сидить поруч і не зводить з вас прохача погляду.
Однак , якщо ви проявите необхідну твердість , тварина скоро зрозуміє марність своїх зусиль і повернеться до власної мисці.
Дана риса характеру цуценя вимагає від вас особливої ​​уважності і на прогулянках. На жаль , відучити щеняти підбирати і активно розшукувати небудь їстівне на вулиці - завдання практично нездійсненне . Деякі власники виходять з положення за допомогою намордника . Собаки швидко до нього звикають , і при прогулянках це їм абсолютно не заважає.
 
Що ж ви можете зробити , бажаючи покарати цуценя за непослух або зайву впертість ? Бити його ні в якому разі не можна: це призведе до негативних наслідків і відіб'ється на подальшому формуванні характеру собаки.
 
Найбільш ефективними способами психологічного впливу на цуценят вважаються наступні : взяти вихованця за загривок і злегка притиснути його до підлоги або , навпаки , підняти вгору і струсити ; шию цуценя злегка здавити однією рукою , а іншу накласти на його морду зверху і стиснути буквально на секунду.
Ця дія викликає у цуценяти вкрай неприємні і хворобливі відчуття , а в поєднанні з командою " Фу! " покарання виявляється для малюка досить ефективним .
 
Період домінування в життя цуценят припадає приблизно на 12- 16 - у тижні життя , коли між собаками - однолітками починається боротьба за лідерство.
Головне , що повинно відбутися в цей період в психіці цуценя , - це визнання свого господаря домінуючою особистістю , та й інші члени родини також мають бути вище за рангом . Інакше собака претендуватиме на роль ватажка , а їм повинні бути ви . Дорослішаюча щеня при першій же можливості обов'язково перевірить , хто головний у сім'ї. Граючи , він може вкусити вас , заричати або загавкати . Але , отримуючи кожного разу гідну відсіч , щеня починає визнавати домінуючу роль людини і вчиться підкорятися господареві.
 
Практика показує , що можливі три види взаємин між господарем і собакою , які інтенсивно формуються , коли щеня досягає 3 - 4 -місячного віку. У першому випадку лідерство належить людині , у другому - цуценяті , в третьому ж між ними встановлюється певний рівноправність .
 
Якщо ви хочете виховати свою собаку за всіма правилами , прийнятним варіантом має бути тільки ваше особисте лідерство . Тому під час ігор і прогулянок завжди приділяйте особливу увагу поведінці собаки по відношенню до вас.
 
Стримуйте допитливість і емоційність вашого вихованця , не дозволяючи йому тягнути вас то в одну , то в іншу сторону. Застосовуйте команди "Не можна ! " і " Фу! " , злегка ляскаючи собаку по стегну ; з часом вона засвоїть , що з вами неприпустимо вести себе , як заманеться Правильно вихована собака ніколи не буде гавкати на хазяїна , тим більше посмішка і гарчати на нього під час гри.
 
Таким чином , на етапі домінування встановлюєте } більш тісний психологічний контакт між собакою і її господарем . Тримісячний щеня при правильному вихованні повністю визнає права свого господаря. Необхідно врахувати , що до 16 - 18 -тижневого вік) у багатьох порід собак (особливо у псів ) вже закінчується формування емоційного сприйняття навколишнього світу , і тому певні навички та отримані від вас до цього часу установки залишаться у вашої собаки на все життя.
 
Цуценяті в період домінування вже необхідні систематичні тренування , в ході яких власник відпрацьовує з ним команди " До мене ! " , " Стояти ! " , " Сидіти ! " , " Лежати ! " . Фізичне і психічне навантаження в цьому віці може поступово зростати.
Етап прояви незалежності може тривати з 4 -місячного до 8 -місячного віку.
 
Це якраз той період , коли ваш щеня , в цілому визнаючи лідерство господаря , може дозволяти собі деякі вільності , намагаючись продемонструвати людині свою незалежність і тим самим виявляючи індивідуальність і реалізуючи бажання самоствердитися (воно властиво не тільки людям , а й собакам ) . У чому ж може виражатися така самостійність вашого цуценя , яку він не забуде довести при першій же можливості? По-перше , вам , ймовірно , належить з розчаруванням спостерігати за тим , як наша улюблена собака , ще вчора чудово виконувала ту чи іншу команду , на цей раз начебто б зовсім не чує її і наперекір робить зовсім не те , що від неї вимагається .
 
Демонструючи подібна поведінка , щеня намагається відвоювати для себе право чинити так , як бажає він , що , звичайно ж , абсолютно неприйнятно для вас. У такій ситуації не можна розслаблятися і давати вихованцеві шанс стати господарем становища хоча б на час.
 
Якщо ви бачите , що цуценя сваволить , наполегливо ігноруючи завдання, отримані від вас , не йдіть у нього на поводу і наполегливо вимагайте від неї слухняності і повного підпорядкування. в іншому випадку У вашого вихованця з'явиться невикорінна звичка чинити так , як заманеться йому . У той же час не варто обрушувати на нього свій гнів і , застосувавши грубу силу , загрозливим тоном повторювати команду , бажаючи будь-що -будь домогтися правильного виконання . Формуйте у собаки звичку підкорятися вашим командам інакше : просто не спускайте цуценя з повідця до тих пір, поки не переконаєтеся в тому , що ваш вихованець бездоганно виконує все те , що ви від нього хочете.
 
Господар , потурає примхам і капризам свого вихованця , ризикує в майбутньому отримати некероване і агресивна тварина , гучним гавкотом проводжаємо кожну проїздила повз або випадкових перехожих. Проявивши твердість і наполегливість у зверненні зі своїм підопічним , ви зумієте допомогти йому успішно подолати період незалежності і виробити незмінну звичку чітко виконувати всі ваші команди.
Період подолання страху може тривати протягом 1-2 міс. Він починається , залежно від індивідуальних особливостей розвитку собаки , віком від 6 до 14 міс.
 
Цей етап характерний тим , що ваш вихованець раптово , без особливих причин відчуває страх перед різними предметами , які вже добре знайомі йому і раніше не викликали жодних негативних емоцій. Разом з тим відзначається і боязнь нових , незнайомих об'єктів.
Надати допомогу в подоланні страхів подібного роду собаці повинен господар. Вам слід наказати цуценяті стояти або сидіти , потім наблизитися до того предмета ; який викликає безпричинний страх у вашого чотириногого друга , і доторкнутися рукою до лякаючою його речі .
Після цього , скомандувавши "До мене ! " , Ви повинні дочекатися , поки ваш улюбленець теж не підійде до предмета , який нітрохи не страшний для вас ( ви це вже наочно продемонстрували ) , і сам не переконається , що дана річ не представляє ніякої небезпеки. Ведіть себе спокійно і впевнено , і цей стан відразу ж передасться і вашому собаці .
 
Етап перехідного віку починається після досягнення собакою однорічного віку і триває протягом ще З років .
У цей час собака , як і в період незалежності , може робити спроби нав'язати господареві свою волю і зайняти домінуюче положення в сім'ї , а також серед своїх родичів .
 
Собака може поводитися неадекватно навіть з тими , до кого раніше ставилася дуже приязно і спокійно.
Наприклад , вона здатна абсолютно несподівано для свого власника напасти на живе по сусідству одноплемінника і побитися з ним , незважаючи на те що перш обидві собаки були дуже дружні між собою і навіть грали разом. Ті, що прийшли до вас в гості друзі також можуть бути зустрінуті грізним гарчанням або заливистим гавкотом прямо на порозі , хоча раніше ваш пес ставився до тих же самим візитерам цілком привітно . Господарю слід бути готовим до подібних витівок свого вихованця.
 
Завоювання лідерства - справа непроста , і цілком імовірно , що собака буде неодноразово намагатися змінити своє становище на ієрархічній драбині , прагнучи піднятися на щабель вище людини.
Головне , що потрібно від вас в цей період , - не втратити самовладання , наполегливості і твердості , але при цьому зберегти добрі взаємини зі своїм чотириногим упертюхом .
Заняття дресируванням повинні обов'язково залишатися регулярними , не потрібно давати собаці можливість пред'являти господареві свої власні вимоги з приводу її прав та обов'язків.
 
Припустимо , що в гості прийшли знайомі , до візитів яких ваш вихованець давно звик , але останнім часом явно не демонструє їм свого привітності .
У подібній ситуації не варто ізолювати собаку від прийшли до вас людей , замикаючи її в іншій кімнаті . Рекомендується скомандувати цуценяті :
" Місце ! " - І дати йому можливість залишатися серед прибулих гостей і відчувати себе повноправним членом цієї компанії. Разом з тим попередьте друзів про те , щоб вони самі не прагнули до спілкування з собакою: нехай вона проявить свій інтерес до людей першого . Таким чином ви демонструєте вихованцеві , що повністю солідарні з вашими гостями , що ви на їхньому боці і вони вимагають поваги в не меншому ступені , ніж ви самі.
Перехідний вік собаки - це ще й період досягнення нею статевої зрілості.
 
Однак це зовсім не означає , що процес фізичного і психічного розвитку вашого цуценя вже завершений.
Існує ряд вроджених і набутих якостей , які остаточно формуються лише до 3 -річного віку (як правило , це інстинкти , пов'язані зі здатністю собаки захищати свого господаря і його майно) .
 
Чим молодший щеня , тим коротше має бути час занять з ним , крім того , не варто занадто сильно тиснути на малюка , намагайтеся вчити його під час ігор , щоб при цьому не виникало негативного ставлення до виховним заходам. Пам'ятайте , що ваші голос і інтонації повинні бути добрими , лагідними і впевненими одночасно. Заняття не повинні стомлювати цуценя. Спочатку просто грайте , поступово переходячи до вимогам.
 
Більшості людей зрозумілі строгість і твердість при вихованні дога , ротвейлера , але вони помилково вважають , що для цуценят дрібних порід це зовсім не обов'язково. Будь підростаюча собака намагається визначити своє місце в ієрархії сім'ї , прагнучи зайняти щабель вище. У карликових порід це може проявлятися у вигляді численних примх , прагнення викликати недоречну жалість господарів та інших подібних хитрощів. Легковажний підхід до виховання одного не тільки псує його характер , найчастіше банальне непослух призводить до трагічних наслідків. Цуценята , як і людські діти , повинні всьому вчитися і по можливості швидше осягати різні життєві ситуації , але бажано щось одне за один раз. Головне - дотримуватися принцип поступовості. Безпорадного і невмілому цуценяті , якого ви принесли до себе в будинок у віці 1,5-2 міс , належить довго вчитися , перш ніж він зможе опанувати всіма необхідними йому навичками. Ви повинні стати для свого улюбленця добрим , але вимогливим другом.
 
Вам слід постійно враховувати всі особливості характеру і поведінки вихованця , намагатися регулярно займатися , грати з ним , а при необхідності консультуватися з досвідченими фахівцями - собаківниками , які допоможуть уникнути серйозних помилок у вихованні та дресируванні вашої собаки.